OHJELMA

Voit myös ladata ohjelman sisältävän esitteen tästä [PDF, 203 kilotavua]

(Muutokset mahdollisia)

UML OULU 13.-19.10.2006

>Perjantai 13.10.
>Lauantai 14.10.
>Sunnuntai 15.10.
>Maanantai 16.10.
>Tiistai 17.10.
>Keskiviikko 18.10.
>Torstai 19.10.

>UML ROVANIEMI Perjantai 24.11.

UML OULU 13.-19.10.2006

PERJANTAI 13.10. > sivun yläreunaan

1.	Klo 19.00 / Tulindbergin sali, Oulun Musiikkikeskus
	FOCUS RUOHOMÄKI
	Retrospektiivi. Jukka Ruohomäen elektronista musiikkia
	Yhteistyössä Oulun konservatorion Tulindberg-viikon kanssa
	LIPUT 10/5 eur LIPUNMYYNTI: Tuntia ennen ovelta

	JOHDATUS KONSERTTIIN
	Klo 18.30 / Madetojan salin lämpiö, Oulun Musiikkikeskus

		Jukka Ruohomäki: Adjö (1975/2006) 3’00
			Nauha: Jukka Ruohomäki

		Jukka Ruohomäki: Viiltoja (1995) 10’00
			Nathan Archer, lyömäsoittimet
			Nauha: Jukka Ruohomäki 

		Jukka Ruohomäki: Luscinia (1997) 8’00
			Nauha: Jukka Ruohomäki

		Jukka Ruohomäki: Flow (2002) 9’00
			Jukka Pietilä, harmonikka
			Nauha: Jukka Ruohomäki

		Jukka Ruohomäki: Lyhytelokuva ”19084” (1985) 7’00
			Nauha: Jukka Ruohomäki
			Video (Animaatio): Ohjaus Heikki Paakkanen
			Video (Tietokonegrafiikka): Jukka Ruohomäki, Antti Kari, Harri Kaasinen
			Video (Näyttelijä): Tommi Kitti

		Jukka Ruohomäki: Hommage à Winston Smith (1997) 8’00
			Nauha: Jukka Ruohomäki
			Tanssi: Jouni Järvenpää

		VÄLIAIKA

		Jukka Ruohomäki: Cyber Suite (1994/2006) 30’00
			Mikko Räisänen, sähkökitara
			Janne Rapo, scratching
			Nauha: Jukka Ruohomäki
			Tietokonegrafiikka: Origion
							
			------------	
			75’00


	JOHDATUS KONSERTTIIN
	Klo 18.30 / Madetojan salin lämpiö, Oulun Musiikkikeskus

LAUANTAI 14.10. > sivun yläreunaan

2.	Klo 13.00 / Oulun NuKu –kulttuurikeskuksen Pihakahvilassa
	JAZZ-LOUNAS
	Kimmo Virtanen Band 45’00
	Yhteistyössä Oulun konservatorion pop-jazz -koulutusohjelman kanssa
	VAPAA PÄÄSY
	Lounas katettuna kello 12-15. 

	Kimmo Virtanen Band:
	Matti Salo, sähkökitara; Olli Estola, rummut; 
	Jouko Isokangas, basso; Kimmo Virtanen, koskettimet

3.	Klo 14.00 / Oulun NuKu –kulttuurikeskuksen Pihakahvilassa
	PANEELIKESKUSTELU
	VAPAA PÄÄSY

	AIHE: Säveltäjän sananvapaus – Voiko nykymusiikki joutua sensuroiduksi?
	KESKUSTELIJAT: Ilmoitetaan myöhemmin. 

	Keskustelua johtaa Juha Ojala, puheenjohtaja, Oulun Nykymusiikkiseura ry. 

4.	Klo 21.00 / Oulun Tuomiokirkko 
	INSOMNIA
	VAPAA PÄÄSY. OHJELMA 5 EUROA

		Juha Ojala: Puupuhallinkvintetto (1992)	8’00 (Kantaesitys)
			Annaleena Puhto, huilu
			Matti Kettunen, oboe
			Markku ”Korkki” Korhonen, klarinetti
			Pasi Salminen, käyrätorvi
			Jari Laakso, fagotti

		Juha Ojala: Viisi postmodernia kappaletta uruille (2006) 15’00 (Kantaesitys)
			Dora Peterý, urut

		Jarno Valli: Plow (2006) (Nauhateos) 15’00 (Kantaesitys)

		Marko Suorsa: Uusi teos (Nauhateos) 8’00 (Kantaesitys)

		Teemu Ontero: Uusi teos (Nauhateos) 10’00 (Kantaesitys)
						-------------
						56’00

	Juontaa Kimmo Pihlajamaa. 

SUNNUNTAI 15.10. > sivun yläreunaan

5.	Klo 13.00 / Oulun Taidemuseo
	FELLININ PÖYDÄSSÄ
	Yhteistyössä runoilijayhdistys Huutomerkki! ry:n kanssa
	LIPUT: TAIDEMUSEON PÄÄSYMAKSU 3/1 EUROA

		Oliver Kohlenberg: Jousikvartetto nro 1 ”Hämärä” (1986) 15’00 (Kantaesitys)
			Uusi Rovaniemi –kvartetti:
			Lasse Joamets, I viulu; 
			Riikka Silvonen, II viulu; 
			Taru Lehto, alttoviulu; 
			Lauri Angervo, sello


		Kari Tykkyläinen: Fellinin pöytä, performanssi (video) 15’00 (Kantaesitys)
			Musiikki: Jorma Styng

		Tuomo Heikkinen: Runoja, sikermä 10’00
			Lausuu: Tuomo Heikkinen

		Einojuhani Rautavaara: Kuorolauluja 8’00
		György Ligeti: Kuorolauluja 4’00
			Oulun Kamarikuoro, johtaa Kari Kaarna

		György Ligeti: Jousikvartetto nro 1 ”Yön metamorfoosit” 25’00
			Uusi Rovaniemi –kvartetti:
			Lasse Joamets, I viulu; 
			Riikka Silvonen, II viulu; 
			Taru Lehto, alttoviulu; 
			Lauri Angervo, sello
						--------------
						67’00

MAANANTAI 16.10. > sivun yläreunaan

6.	Klo 10.00 / Tulindbergin sali, Oulun Musiikkikeskus
	KOULULAISKONSERTTI 
	Yhteistyössä Oulun konservatorion kanssa
	Vapaa pääsy. 
	Sanna Ahvenjärven sävellysoppilaiden teoksia. 

Koululaisryhmien opettajat!
Ilmoittautukaa etukäteen:
GSM 050-414 7271 / E-mail: tuottaja[at]lokakuu.fi


		Tuomas Kettunen: Vastavirtaan-teema	2’00 (Kantaesitys)
		Tuomas Kettunen: Prisoner	5’00	(Kantaesitys)
			Con Brio –nuorisosinfoniaorkesteri
			Johtaa Osmo Leponiemi

		Essi Hänninen: Uusi teos (7 perc + cond) 12’00 (Kantaesitys)

		Tuomas Kettunen: Tiraganierk (2006) (cl, pno) 3’00 (Kantaesitys)

		Niina Lämsä: Hyppelyä 2’00 (Kantaesitys)
		Niina Lämsä: Good Luck 2’00 (Kantaesitys)
			Niina Lämsä, piano

		Ilkka Pasanen: Uusi teos (Jousikvartetti) 2’00 (Kantaesitys)

		Ilkka Pasanen: Uusi teos (2 fl, ob, 3 cl, bcl) 5’00 (Kantaesitys)
			The Ilkka Pasanen Seven

		Meri Rautio: Kissa ja koira 2’00 (Kantaesitys)
		Meri Rautio: Nallen ikävä 2’00 (Kantaesitys)
			Meri Raurio, piano

		Elisa Tervo: Kappale Monasta 1’00 (Kantaesitys)
		Elisa Tervo: Pomppivat kalat 1’00 (Kantaesitys)
			Elisa Tervo, piano

		Eveliina Hintikka ja Johanna Peltoniemi: Uusi teos (vl, pno) 3’00 (Kantaesitys)
			Eveliina Hintikka, viulu
			Johanna Peltoniemi, piano

		Eveliina Hintikka ja Johanna Peltoniemi: Uusi teos (pianoduo) 1’00 (Kantaesitys)
			Eveliina Hintikka, piano
			Johanna Peltoniemi, piano

		Eeli Eilola: Sormiharjoitus pianolle (pno) 2’00 (Kantaesitys)

		Reetta Asikainen: Sarja pianolle (pno) 3’00 (Kantaesitys)
						-----------
						48’00
ESIINTYJÄT
Oulun konservatorion oppilaita

7.	Klo 11.00 / Tulindbergin sali, Oulun Musiikkikeskus
	KOULULAISKONSERTTI 
	Yhteistyössä Oulun konservatorion kanssa

Ohjelma: Katso konsertti nro 6. 

Koululaisryhmien opettajat!
Ilmoittautukaa etukäteen:
GSM 050-414 7271 / E-mail: tuottaja[at]lokakuu.fi


8.	Klo 12.00 / Tulindbergin sali, Oulun Musiikkikeskus
	KOULULAISKONSERTTI 
	Yhteistyössä Oulun konservatorion kanssa

Ohjelma: Katso konsertti nro 6. 

Koululaisryhmien opettajat!
Ilmoittautukaa etukäteen:
GSM 050-414 7271 / E-mail: tuottaja[at]lokakuu.fi



9.	Klo 17.30 / Tulindbergin sali, Oulun Musiikkikeskus
	NUORTEN SÄVELTÄJIEN KONSERTTI
	Yhteistyössä Oulun konservatorion kanssa
	VAPAA PÄÄSY

		Sini Vuorialho: Kolme vuorokaudenaikaa (2006) 8’00 (Kantaesitys)
			Toni Tuovinen, viulu
			Riina Seebeck, sello
			Sanna Smolander, piano

		Sekä teokset konsertista nro 6. 	46’00

						------------
						54’00

	JOHDATUS KONSERTTIIN
	Klo 17.00 / Madetojan salin lämpiö, Oulun Musiikkikeskus

TIISTAI 17.10. > sivun yläreunaan

10.	Klo 19.00 / Oulun Kaupungintalon juhlasali
	VIHREÄ VIRTA
	LIPUT 15/8 EUROA
	Sanomalehti Kalevan kestotilaajan etukortilla vapaa pääsy. 

		Juha Ojala: Kolme laulua Pentti Saaritsan runoihin 6’00
			Ammi Jurvelin, sopraano
			Markus Vaara, piano

		Kari Kuosmanen: Fantasia oboelle ja pianolle op.12 (1980) 15’00 (Kantaesitys)
			Paula Kitinoja, oboe
			Markus Vaara, piano

		Ilmari Mäenpää: Vihreä virta, Laulusarja (2002)	22’00
			Anna-Maria Jurvelin, sopraano
			Markus Vaara, piano

		Aino Ruuska: Gospel-lauluja 10’00 (Kantaesitys)
			Ritva Lehtiniemi, sopraano
			Jari Levy, piano

		Erik Bergman: Med dig op.45, Laulusarja 9’00
			Magdy Spanyi, mezzosopraano
			Miklos Spanyi, piano
						----------
						62’00
	Juonto: Kimmo Pihlajamaa. 

KESKIVIIKKO 18.10. > sivun yläreunaan

11.	Klo 19.00 / Oulun Kaupungintalon juhlasali
	KUUN JA MAAN DUETTO
	Yhteistyössä Oulu Sinfonian kanssa
	LIPUT 15/8 EUROA
	Sanomalehti Kalevan kestotilaajan etukortilla vapaa pääsy. 

		Jorma Styng: Omelette	8’00 (Kantaesitys)
			Solisti: Jorma Styng, kitara

			Jousisekstetti:
			Anna-Maija Hirvonen, I vl, leader
			Aino Salminen, I vl
			Mirella Sipola, II vl
			Heli Kettunen, alttoviulu
			Kaisa Keränen, sello
			Ville Kaikkonen, kontrabasso

		Johanna Ruotsalainen: January 3 (2004-2005) 7’00 (Kantaesitys)
			Jorma Styng, kitara

		Johanna Ruotsalainen: Series of Pressure (2005) 4’00
			Annaleena Puhto, huilu
			Jorma Styng, kitara

		Sakari Raappana: Double Time (2006) 8’00 (Kantaesitys)
			Erkki Hirsimäki, pasuuna
			Veli Kujala, harmonikka

		Vesa Valkama: Antique Dance Suite (2006) 10’00 (Kantaesitys)
			Veli Kujala, harmonikka

		Jouko Tötterström: Jousikvartetto nro 2 (2006) 18’00 (Kantaesitys)
		”Fiamma e Danza”
			I 	Preludio
			II 	Tango Nostalgia
			III 	Passacaglia ostinato
			IV 	Alla tarantella
					Teemu Tuovinen, I viulu
					Mia Räty, II viulu
					Riikka Merioja, alttoviulu
					Harri Österman, sello

		Olli Roman: Kuun ja Maan duetto (2006) 15’00 (Kantaesitys)
			Annaleena Puhto, huilu
			Teemu Tuovinen, viulu
			Henna Holma, tanssi
			Teemu Tuohimaa, tanssi
						-----------
						70’00
	Juontaa Kimmo Pihlajamaa. 

TORSTAI 19.10. > sivun yläreunaan

12.	Klo 19.00 / Madetojan sali, Oulun Musiikkikeskus
	SINFONIAKONSERTTI
	Yhteistyössä Oulu Sinfonian kanssa
	LIPUT 2-15 euroa / LIPUNMYYNTI: www.oulusinfonia.fi/sivu/fi/liput
	
		Olli Kortekangas: Mukka-sarja
		Jouni Kesti: Pianokonsertto, Kantaesitys
		Mihkel Kerem: Sinfonia nro 3

Esiintyjät			Joonas Ahonen, piano
			Oulu Sinfonia
			Johtaa Mikk Murdvee

	JOHDATUS KONSERTTIIN
	Klo 18.00 / Madetojan salin lämpiössä
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

UML ROVANIEMI 24.11.2006 > sivun yläreunaan

PERJANTAI 24.11.

R1.	Klo 12.15 / Lapin yliopiston harjoittelukoulu
	KOULULAISKONSERTTI
	Sanna Ahvenjärven sävellysoppilaiden teoksia

	OHJELMA: Teoksia konsertista nro 6 40’00

R2.	Klo 18.00 / Rovaniemen taidemuseon Yläsali
	MIELEN MAISEMAT

		Johanna Ruotsalainen: January 3 (2004-2005) 7’00
			Jorma Styng, kitara

		Tapio Lappalainen: Scordatura Suite I 7’00
			Jorma Styng, kitara

		Jorma Styng: Mielen maisemat - 5’00
				improvisaatio vanhalle anonyymille orkesterikitaralle
			Jorma Styng, kitara

		Olli Roman: Kuun ja Maan duetto (2006) 15’00
			Annaleena Puhto, huilu
			Teemu Tuovinen, viulu

		Juha Ojala: Puupuhallinkvintetto (1992) 8’00
			Annaleena Puhto, huilu
			Matti Kettunen, oboe
			Markku ”Korkki” Korhonen, klarinetti
			Pasi Salminen, käyrätorvi
			Jari Laakso, fagotti

		Sanna Ahvenjärvi: Puhallinkvintetto (2003) 6’00
			Annaleena Puhto, huilu
			Matti Kettunen, oboe
			Markku ”Korkki” Korhonen, klarinetti
			Pasi Salminen, käyrätorvi
			Jari Laakso, fagotti

		Jarno Valli: Plow (2006) (Nauhateos) 15’00

		Jukka Ruohomäki: Sanattomasti (2000) (Nauhateos) 10’00
						--------------
						73’00

	Juontaa Kimmo Pihlajamaa.